Eşref Gani, ABD Temsilcisi Halilzad'la görüştü

 Afganistan  Cumhurbaşkanı  Eşref Gani  , ABD'nin  Afganistan  Özel  Temsilcisi  Zalmay  Halilzad  ile görüştü.

haber7
0

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada ,  Gani  nin , çıktığı yeni barış turu kapsamında başkent Kabil e gelen  Halilzad  ile Başkanlık Sarayında görüştüğü belirtildi.

Açıklamada , ikilinin barış görüşmeleriyle ilgili yapılan çalışmalar ile bundan sonraki süreçte izlenecek yol haritasını ele aldığı ve detayların daha sonra paylaşılacağı vurgulandı.

ABD nin  Afganistan  Özel  Temsilcisi   Halilzad  , dün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada , "Taliban ile Katar da devam eden barış görüşmelerini tamamladık , uzlaşmaya yaklaştık." ifadesini kullanmıştı.

BARIŞ SÜRECİ

Afganistan Cumhurbaşkanı  Eşref Gani  yönetimindeki hükümet için büyük tehdit unsuru olan Taliban örgütü , halen ülkenin birçok bölgesinde hakimiyetini koruyor.

Hükümetin geçen yıllarda defalarca Taliban ile barış görüşmelerine başlamak için çaba sarf etmesine ve bu kapsamda Barış Konseyi kurmasına rağmen henüz bir sonuca ulaşılamadı.

ABD ile Taliban arasındaki son görüşmeler , "Afganistan topraklarının özellikle Taliban ın kontrolündeki kısımlarının terör örgütleri için güvenli bölge haline gelmeyeceği garantisine karşılık ,  ABD  askerlerinin ülkeden tamamen çekilmesi sözü" çerçevesinde ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 4 =