İtalya'dan Alman gemisine hüdahale!

Akdeniz'de kurtardığı göçmenlerle bir süredir açık denizde bekleyen  Alman  sivil toplum kuruluşu Lifeline'a ait Eleonore gemisi , bu sabah acil durum ilan ederek  İtalya  kara sularına giriş yasağını ihlal etmesini

haber7
0

Akdeniz de 26 Ağustos ta 100 ü aşkın düzensiz göçmeni denizden kurtaran ve  İtalya  ile Malta nın limanlarını açmaması nedeniyle o tarihten bu yana açık denizdeki bekleyişi süren Eleonore gemisi , bu sabah acil durum ilan ederek izinsiz şekilde İtalyan kara sularına girdi.

Geminin kaptanı Claus Peter Reisch , sosyal medyada yayınlanan videosunda , "Güvertedeki insanların hayatı açısından tehlikeli hal alan mevcut durum , beni en yakın limana yönelmem konusunda zorluyor." diyerek , geminin yönünü Pozzallo Limanı na çevirdiğini söyledi.

Eleonore  gemisine  geçen hafta  İtalya  kara sularına giriş yasağı getiren kararnameyi imzalayan  İtalya  Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini ise geminin Pozzallo Limanı na yönelmesinin ardından yaptığı açıklamada , "Yasaları çiğneyen ve sınırlara saygı duymayanlara karşı  İtalya  yı koruyacağım. Herkes yasalara ve sınırlara saygı duymak zorunda. Eğer birileri bunları çiğnemenin bedeli olmayacağını düşünüyorsa büyük bir hata işlemekte.  İtalya  yı savunmak için her şeyi yaparım." ifadesini kullandı.

Açıklamaların ardından mali polis , gemiye çıkarak kaptan Reisch a İtalyan kara sularını ihlal ettiği gerekçesiyle gemiye el koyma kararını tebliğ etti. 

İtalyan basınına yansıyan haberlerde , geminin bir saat içinde Pozzallo Limanı na ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 6 =