ABD'nin yaptırımları el dokuması halıları vurdu

İran'ın meşhur el dokuma halısının  ABD  yaptırımlarından en fazla etkilenen ürünlerden biri olması nedeniyle bu alanda önemli küçülme yaşandı.

haber7
0

El dokuma  halı  tasarımcısı , üreticisi ve satıcısı Muhammed Rıza Mimari; "ABD  yaptırımları  el halısı ihracatını imkansız hale getirdi. Halkın alım gücünün düşmesi de üretimi ciddi ölçüde azalttı. El halısı pazarındaki eski hareketlilik kalmadı"- "Yeni nesil bu mesleğe ilgi göstermiyor. Şimdiki nesil de giderse el dokuma halısı da kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya kalır" dedi.

 

 

İran a yönelik  ABD   yaptırımları  , ekonomik kriz ve halkın alım gücünün düşmesi , ülkenin meşhur el  dokuması   halı  pazarının da küçülmesine yol açtı.

İran ın Türkiye sınırına yakın Batı Azerbaycan eyaletine bağlı Hoy kentindeki el dokuma  halı  tasarımcısı , üreticisi ve satıcısı Muhammed Rıza Mimari , yaşadıkları ekonomik zorlukları ve sektörün durumunu anlattı.

 

 

İran daki  halı  pazarının birçok sorunla karşı karşıya olduğunu dile getiren Mimari , "ABD  yaptırımları  el halısı ihracatını imkansız hale getirdi. Halkın alım gücünün düşmesi de üretimi ciddi ölçüde azalttı. El  dokuması   halı  pazarındaki eski hareketlilik kalmadı." dedi.

ABD yaptırımlarının ardından doların yükseldiğini ve üretimde kullandıkları ham madde fiyatının arttığını hatırlatan Mimari , "Normal şartlarda Almanya ve Amerika ya  halı  ihraç edebiliyorduk. Oralarda ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 6 =