Fındık ihracatçısı bereketli bir sezon bekliyor

Karadeniz  Fındık  Mamulleri ve İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç , fındıkta 2019-2020 ihracat döneminin başladığını belirtti.

haber7
0

Karadeniz  Fındık  Mamulleri ve İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç , "Çok  bereketli  bir  sezon  bekliyoruz , çünkü iyi bir rekolte ve üreticiyi tatmin edici bir fiyatla sezona başlamış durumdayız. İhracatımızın kesinlikle 300 bin tonun üzerinde olacağını düşünüyorum." dedi. 

Sevinç , yeni ihracat sezonunun 1 Eylül itibariyle başladığını söyledi. 

Yeni sezonun tüm sektöre hayırlar getirmesi temennisinde bulunan Sevinç , fındıkta yeni sezonun 31 Ağustos tarihinde sona ereceğini kaydetti. 

Geçen sezonun ihracatı konusunda bilgi veren Sevinç , "Henüz rakamlar tam ortaya çıkmadı. Ancak geçen sezonla ilgili çok sevindirici gelişmeler var. Geleneksel pazarlarımızdaki konumumuzu muhafaza etmemizin yanı sıra alternatif pazarlarda başta , Çin , Japonya ve ABD olmak üzere fevkalade memnuniyet verici büyümeler var." diye konuştu. 

Çin e ihracat rakamlarının bir önceki sezona göre yüzde 20 büyüdüğüne işaret eden Sevinç , bu rakamların daha da artacağını tahmin ettiklerini vurguladı. 

Fındıkta , Japonya ve ABD de de umulmadık bir bir ihracat artışı yaşadıklarını belirten Sevinç , "Çok  bereketli  bir  sezon  bekliyoruz , çünkü iyi bir rekolte ve üreticiyi tatmin edici bir fiyatla sezona başlamış durumdayız. Yeni sezonda da istikrarımızı devam ettirdiğimiz taktirde , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 8 =