İran: Geri dönüş mümkün

 İran  Hükümet Sözcüsü Ali Rebii , AB ülkelerinin nükleer anlaşmadaki taahhütlerini yerine getirmesi durumunda Tahran yönetiminin 'üçüncü adım'dan vazgeçeceğini ve atıla

haber7
0

Rebii , başkent Tahran da düzenlediği basın toplantısında  İran  ın nükleer anlaşmadaki vaatleri azaltma noktasında attığı adımlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Tahran yönetiminin atacağı adımları bugünden ilan etmenin doğru olmayacağını ve son güne kadar AB ülkelerinin uygulamalarını bekleyeceklerini ifade eden Rebii , şöyle devam etti:

"AB ülkelerinin vaatleri gerçekleşirse  İran  , üçüncü adımdan vazgeçecektir. Bu durum , Tahran ın Avrupa tarafından atılacak adımlardan ne ölçüde razı olacağına bağlıdır.  İran  ın attığı tüm adımlardan  Geri  dönüş mümkündür."

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi , Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Himmeti ve Petrol Bakanlığı yetkililerinin , AB ülkelerinin taahhütlerinin uygulanabilmesi için Paris te nükleer anlaşmanın diğer taraflarıyla görüşmeler yapacağını aktaran Rebii , "İran petrolünün satın alınması ve parasının  İran  a ulaşması için ihtiyaç duyulan zeminin sağlanması gerek. Yapılacak müzakerelerde de bu konular ele alınacak." diye konuştu.

Rebii , taahhütlere bağlı kalınması durumunda  İran  ın da buna aynı şekilde yanıt vereceğini ve atması beklenen "üçüncü adım"ı durduracağını aktardı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi bugün yaptığı açıklamada nükleer anlaşmadaki ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 7 =