ABD uçakları Rusya üzerinden uçacak!

 ABD  ve Çek Hava Kuvvetleri  uçakları  , Açık Semalar Antlaşması çerçevesinde  Rusya  ve Beyaz  Rusya  Devleti toprakları üzerinde gözlem uçuşu gerçekleştirecek.

haber7
0

Rusya Ulusal Nükleer Risk Azaltma Merkezinden yapılan açıklamada ,  ABD  ve Çek Hava Kuvvetleri uçaklarının Açık Semalar Antlaşması çerçevesinde  Rusya  ve Beyaz  Rusya  Devleti toprakları üzerinde bir gözlem uçuşu yapacağı bildirildi. Aynı açıklamada , Rus mürettebatlarının da Finlandiya üzerinde uçuş yapacağı aktarıldı.

Rusya Ulusal Nükleer Risk Azaltma Merkezi Başkanı Sergey Ryzhkov ,  Rusya  , Açık Semalar Antlaşması uygulaması çerçevesinde , bir Antonov An-30B uçağı kullanarak Finlandiya’nın başkenti Helsinki yakınlarında bir gözlem uçuşu düzenlemeyi planlıyor. dedi.

Ryzhkov , Aynı dönemde , Açık Semalar Antlaşması uygulaması çerçevesinde ,  ABD  ve Çekya , Romanya’nın An-30 uçağını kullanarak Kubinka havaalanından Belarus ve  Rusya  toprakları üzerinde ortak bir gözlem görevi yürütecek. ifadelerini kullandı.

AÇIK SEMALAR ANTLAŞMASI

Açık Semalar Antlaşması (ASA) , Doğu ve Batı blokları arasında güven ve istikrarı geliştirmek amacıyla açıklık ilkesinden hareketle 1992 yılında Helsinki’de imzalandı. Kasım 2000’de  Rusya  parlamentosu tarafından onaylanmasını müteakip 2 Ocak 2001 tarihinde yürürlüğe girdi.

ASA kapsamında taraf ülke toprakları üzerinde havadan silahsız gözlem uçuşları gerçekleştirilebiliyor. ASA , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 1 =