ABD yaptırımları İran'ın el dokuma halısını vurdu

İran'a yönelik  ABD   yaptırımları  , ekonomik kriz ve halkın alım gücünün düşmesi , ülkenin meşhur el dokuması  halı  pazarının da küçülmesine yol açtı.

haber7
0

İran ın Türkiye sınırına yakın Batı Azerbaycan eyaletine bağlı Hoy kentindeki el  dokuma   halı  tasarımcısı , üreticisi ve satıcısı Muhammed Rıza Mimari , yaşadıkları ekonomik zorlukları ve sektörün durumunu AA muhabirine anlattı.

İran daki  halı  pazarının birçok sorunla karşı karşıya olduğunu dile getiren Mimari , "ABD  yaptırımları  el halısı ihracatını imkansız hale getirdi. Halkın alım gücünün düşmesi de üretimi ciddi ölçüde azalttı. El dokuması  halı  pazarındaki eski hareketlilik kalmadı." dedi.

ABD yaptırımlarının ardından doların yükseldiğini ve üretimde kullandıkları ham madde fiyatının arttığını hatırlatan Mimari , "Normal şartlarda Almanya ve Amerika ya  halı  ihraç edebiliyorduk. Oralarda çok iyi müşterilerimiz vardı. Basra Körfezi çevresindeki ülkelerde halılarımıza büyük önem veren müşterilerimiz de artık bu ürünü satın almıyor." diye konuştu.  

"HALI ÜRETİMİ 10 YIL ÖNCESİNE KADAR ÇOK AZALDI"

Mimari , ham maddeyi dolarla aldıklarını ancak ürettikleri halıyı riyalle sattıklarını belirterek , "Ülkede yün ve ipeğin fiyatı yüzde 300 arttı , ihracat yapamadığımız için de ürünlerimizi içeride satmamız gerekiyor ancak halkımızın alacak imkanı yok." ifadelerini ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 9 =