İran'dan körfez hamlesi: Drone gönderiyor

İngiltere ile  İran  arasındaki yaşanan petrol tankeri krizinde tansiyon yükseliyor. Londra yönetiminin Suriye ve Irak'taki askeri misyonlarda kullanılan İngiliz insansız hava araçlarını (drone) deniz güvenliğinin sağla

haber7
0

Reuters ın Sky News e dayandırdığı haberde  Kuveyt  te konuşlandırılmış İngiliz Hava Kuvvetleri ne ait Riper türü insansız hava araçları , İngiliz bandıralı yük gemilerine eşlik eden askeri zırhlılara Körfez de deniz güvenliğinin sağlanmasında yardımcı olacak.

Geçtiğimiz temmuz ayında İngiltere Kraliyet Deniz Piyadeleri Cebelitarık ta Suriye ye ham petrol taşıdığı iddia edilen Grace 1 adlı bir petrol tankerine Avrupa Birliği yaptırımlarını ihlal ettiği gerekçesiyle el koydu.  İran  ise bunu "yasa dışı alıkoyma" olarak nitelendirdi.

İran tarafından bu duruma misilleme ise birkaç hafta sonra geldi. Tahran yönetimi  Basra  Körfezi nde petrol kaçakçılığı yaptığını tespit ettikleri bir tankeri alı koyduklarını açıkladı.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { font-family: "Gilroy Bold" ,sans-serif; color: #7F7F7F;} KAYNAK: EURONEWS Yedi Gündem Abone Ol

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 5 =