Alman ekonomisinde "resesyon" tehlikesi

Ticaret ihtilafları , küresel belirsizlikler ve sıkıntı içindeki otomotiv sektörü Almanya'da ekonomiyi etkilemeye devam ederken , özellikle ticari çatışmaların oluşturduğu belirsizlikler , ülke ekonomisini

haber7
0

Almanya Merkez Bankası nın (Bundesbank) ağustos ayı raporunda , ülkede üretimin bu yılın üçüncü çeyreğinde "cansız" kalacağı belirtilerek , ekonominin resesyonun kıyısında olabileceği uyarısında bulunuldu. 

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) , 27 Ağustos ta , küresel ticaret ihtilaflarının  Alman  ihracatını etkilemesiyle bu yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre ülke ekonomisinin yüzde 0 ,1 daraldığını teyit etti.

Alman Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü nün (DIW) 28 Ağustos taki tahminlerine göre , ülke ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 0 ,2 küçülecek. Söz konusu küçülmenin gerçekleşmesi halinde  Almanya  , 6 yıldan sonra ilk defa resesyona (iki çeyrek art arda ekonomik daralma yaşanması) girmiş olacak.

Alman ekonomisi , geçen yıl yüzde 1 ,4 büyüdü.  Almanya  da hükümet , küresel ekonominin zayıf seyretmesinin ülke ihracatını etkilemesi , ticaret ihtilafları ve Brexit’ten dolayı bu yıl sadece yüzde 0 ,5 büyüme bekliyor. 

Uzmanlar , daha önce yapılan yapısal reformlar , mali teşvik , küreselleşmenin zirvede olması , Avrupa Merkez Bankası nın (ECB) düşük faiz oranları ve nispeten zayıf bir avronun son 10 yılda  Alman   ekonomisinde  güçlü bir büyümenin gerçekleşmesini sağladığını kaydediyor. 

Ticaret ihtilafları , küresel belirsizlikler ve ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 8 =