Rumlar Akdeniz'de Türkiye'yi de denklem dışında tutmaya çalışıyor

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman , "Kıbrıs Rum tarafı , Doğu Akdeniz'de sadece Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni (KKTC) değil , Türkiye Cumhuriyeti'ni de denklemin  dışında 

haber7
0

 KKTC de ana muhalefet partisi CTP nin Genel Başkanı Erhürman , Kıbrıs meselesi , müzakereler ve Doğu  Akdeniz  deki hidrokarbon kaynaklarıyla ilgili AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

 

 

Kıbrıs meselesi bağlamında doğru tahliller yapabilmek için 2017 de İsviçre nin Crans-Montana kentinde yapılan Kıbrıs Konferansı ndan sonraki sürecin hatırlanması gerektiğini belirten Erhürman ,  KKTC  ve  Türkiye  nin Crans-Montana da Annan Planı ndan sonra bir kez daha federasyon kurulması konusunda her türlü çabayı ortaya koyduğunu uluslararası toplum önünde gösterdiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) raporlarında denge gözetme arayışı olduğu için , Kıbrıs Türk tarafının bu olumlu tutumunun doğrudan yansımadığını ifade eden Erhürman , Crans-Montana dan sonra Güney Kıbrıs  Rum Yönetimi  (GKRY) Lideri Nikos Anastasiadis in iki temel konuda sürekli olarak tartışma yarattığını kaydetti.

 

 

Erhürman , Rum lider Anastasiadis in kapalı kapılar arkasında iki devletli çözüm ve konfederasyon gibi şeyleri de telaffuz ettiğinin Rum basınına yansıdığına işaret ederek , "Açık kapılar arkasında ise merkezi olmayan ve gevşek federasyon dedi. Aslında Anastasiadis , Crans-Montana dan sonraki süreçte hep zamana oynadı. Çünkü Rum tarafının bugüne kadarki tavrında zamanın hep kendi lehlerine işlediğine dair bir algı var. ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 5 =