Ambalajda ihracat artıyor ithalat düşüyor

 Ambalaj  sektörünün ihracatı yılın ilk yarısında 2018'in aynı dönemine göre yüzde 1 artarak 2 milyar 323 milyon dolara yükselirken , ithalatı ise yüzde 20 azaldı.

haber7
0

Ambalaj Sanayicileri Derneği nin (ASD) açıklamasına göre , sektör , yılın ilk yarısında 2018 in aynı dönemine göre ihracatını miktar bazında yüzde 11 artışla 1 ,26 milyon tona çıkardı. İhracat değer bazında ise yüzde 1 artışla 2 milyar 323 milyon dolara ulaştı.

Aynı dönemde ithalatta ise dikkat çekici bir azalma yaşandı. 900 bin ton olan  Ambalaj  ithalatı 720 bin tona düştü. Değer bazında ise yüzde 20 azalışla bir milyar 405 milyon dolara geriledi. Böylece  Ambalaj  sektörünün dış ticaret fazlası ilk yarıda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 70 artışla 918 milyon dolara yükseldi.

Türkiye bu yıl en fazla Birleşik Krallık , Almanya , Irak , İsrail ve İtalya ya  ihracat  yaparken , en fazla ithalatı Almanya , Çin , İtalya , ABD ve Fransa dan gerçekleştirdi.

Açıklamada konuya ilişkin görüşleri yer alan  Ambalaj  Sanayicileri Derneği Başkanı Zeki Sarıbekir , sektörün cari açığa yaptığı pozitif katkının artarak devam ettiğini bildirdi.

Sektörde ikinci yarının özellikle  ihracat  tarafında daha iyi geçmesini beklediklerini aktaran Sarıbekir , "Ambalaj sektörü olarak her geçen gün daha çok  ihracat  yapmak ve Türkiye de ürettiğimiz ambalajların en az yarısını ihraç edebilmek amacıyla çalışmalıyız." değerlendirmesinde ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 3 =