ABD'de büyük kriz! Saf dışı bırakıldı...

Venezuela ve İran başta olmak üzere birçok konuda müdahaleci tavrıyla ön plana çıkan Beyaz Saray'ın şahinlerinden  John Bolton  ,  Afganistan  müzakerelerinde köşeye itildi.

haber7
0

ABD nin  Afganistan  Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad , dün Twitter hesbaından yaptığı açıklamayla Katar da günlerdir devam eden ABD-Taliban 9. barış görüşmesinin tamamlandığını duyurdu. Halilzad , "Taliban ile Katar da devam eden barış görüşmelerini tamamladık , uzlaşmaya yaklaştık" ifadesini kullandı.

Aynı gün , Washington Post ta Ulusal Güvenlik muhabiri John Hudson ve  Beyaz Saray  muhabiri Josh Dawsey imzalı bir makale yayınlandı. Makalede  John Bolton  un  Afganistan  konusunda masanın dışında bırakıldığı aktarıldı.

İşte makaleden ayrıntılar:

Bu ayın başlarında  Afganistan  ın geleceğine ilişkin bir toplantıya ilişkin davetli listesinde üst düzey bir ismin adı yoktu: Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton.  ABD  li üst düzey yetkililer , katılımının kritik olacağını , fakat bir yanlışlık olmadığını belirtti. Uzun zamandır dünya çapında bir  ABD  askeri varlığını savunan Bolton , Amerika nın en uzun savaşını (Afganistan) sona erdirmeyi amaçlayan barış anlaşmasının sağlam bir iç düşmanı haline geldi.

Yetkililer , Bolton un  Afganistan  daki diplomatik çabalara karşı yaptığı muhalefetin , Trump ı rahatsız ettiğini söyledi. Bolton , Trump ın en saldırgan içgüdüleriyle hareket etmesini sağladı. Kabineye karşı da üstünlük sağlayan Bolton , şu an etkisinin zirvesinde. Ancak zorlu yönetim tarzı ve ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 4 =