Pakistan'tan Hindistan'a "etnik temizlik" suçlaması

 Pakistan  Başbakanı İmran Han , Hindistan'ın  Assam  eyaletindeki yaklaşık 2 milyon Müslüman'ın  Hindistan  vatandaşlığını kaybetmekle karşı karşıya olmasını "Hindistan Halk Partisi'nin (BJP) Müslümanlar

haber7
0

ABD nin Teksas eyaletinde düzenlenen 56. Kuzey Amerika İslam Toplumu (ISNA) Kongresinde görüntülü olarak katılan ve bir konuşma yapan Han ,  Hindistan  ı ülkedeki  etnik  ve dini azınlıklara karşı ırkçı tutum sergilemekle suçladı.

Han , Hinduların ülkedeki tüm diğer gruplardan üstün tutulmaya çalışıldığını söyledi.

Hindistan ın kuzeydoğusundaki  Assam  eyaletinde yaşayan 1 ,9 milyon  Müslüman  ın vatandaşlıklarını yitirme tehlikesiyle karşı karşıya kalmasını eleştiren Han , "Şu anda  Assam  da 1 ,9 milyon  Müslüman   Hindistan  vatandaşlığını kaybetmenin eşiğinde. Bu , Keşmir deki 9 milyon  Müslüman  ın 28 gündür sokağa çıkma yasağına maruz bırakılması gibi BJP nin Müslümanlara karşı yürüttüğü  etnik  temizliğin bir parçası." değerlendirmesinde bulundu.

Han , sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ise kurban kesen ya da et yiyen Müslümanlara karşı da ülkede şiddet olayları yaşandığını kaydederek , "Hindistan ve uluslararası medyada yer alan Müslümanlara yönelik  etnik  temizliğe ilişkin haberler ve  Keşmir  in illegal olarak özel statüsünün kaldırılması gibi Müslümanları hedef alan politikalar dünyada alarm zillerini çaldırmalı." ifadesini kullandı.

Cumartesi günü Ulusal Vatandaşlık Kaydı nın (NRC) açıklandığı  Assam  eyaletinde 1 ,9 milyon Müslümanın ismi kayıtlarda ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 5 =