Merkel'e kötü haber! Tehlike çanları çalıyor...

Almanya'da Brandenburg ve Saksonya eyaletlerinde yapılan seçimlerin sandık çıkışı anket sonuçları açıklandı.Brandenburg ve Saksonya eyaletlerindeki seçimler sonuçlarından gelen haberler , Merkel'

haber7
0

Başbakan Angela Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) , Saksonya eyaletinde yüzde 32 ile ilk sırada yer alırken; parti 2004 seçimlerine göre 7.4 puan kaybetti. Aşırı sağcı popülist Almanya için Alternatif için Partisi (AfD) ise oylarını artırarak ikinci sırayı elde etti.

IRKÇI AFD İKİNCİ OLDU

Brandenburg da ise CDU nun koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) yüzde 27.5 ile birinci , AfD ise yüzde 22.5 ile ikinci oldu.

KOALİSYON TEHLİKEDE

Seçim sonuçlarının  Merkel  in koalisyonuna darbe anlamına geldiği yorumları yapılıyor. SPD’nin geçici yönetimi seçmenlerine ,  Merkel  ile koalisyonu sürdürmeyi ciddi olarak masaya yatıracaklarını vaat etmişti.

MASAYA YATIRILMASI GEREKEN KONULAR VAR

Merkel i 14 yıllık iktidarının 10 yılında destekleyen SPD de üyelerin çoğu ittifakın son bulmasını istiyor. İki partinin yıl sonuna kadar göçmen politikası , vergi ve emeklilik gibi konuları masaya yatırması bekleniyor.

Göçmen karşıtlığıyla bilinen AfD , son dönemde bu iki eyalette , kömür madenlerinin kapatılma planlarına karşı çıkarak oylarını önemli ölçüde artırdı.

ERKEN SEÇİM ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 5 =