Zarif: Gerekli adımlar atılmazsa 3'üncü adım...

 İran  Dışişleri Bakanı Muhammed  Zarif  , "Eğer Avrupalılar perşembe gününe kadar  Gerekli  adımları atmazlarsa , 7 Mayıs'ta belirttiğimiz gibi , 3'üncü aşamanın içeriğini bir mektupla ileteceğiz" ded

haber7
0

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad  Zarif  , Avrupa ülkelerinin nükleer anlaşma kapsamında verdikleri sözleri yerine getirmemeleri durumunda , söz konusu anlaşmayla ilgili taahhütlerine riayet etmemeyle ilgili "3 üncü Adım"ın perşembe günü devreye gireceğini belirtti.

İran Meclisi Haber Ajansı na (ICANA) konuşan  Zarif  , "İran ın Avrupalılarla görüşmeleri devam ediyor. Eğer Avrupalılar perşembe gününe kadar  Gerekli  adımları atmazlar ise , 7 Mayıs ta belirttiğimiz gibi , 3 üncü aşamanın içeriğini bir mektupla ileteceğiz" dedi.

"3 üncü Adım"ın ne olduğuna ve içeriğine dair açıklama yapmayan  Zarif  , Avrupalıların sözlerini yerine getirmeleri durumunda Tahran yönetiminin de  nükleer anlaşma  çerçevesindeki taahhütlerini yerine getireceğini dile getirdi.

Zarif , ülkesine yönelik  ABD  yaptırımlarının aşılması , Avrupa ülkelerinin  İran  ile ticaretlerinin sürdürülmesi için oluşturulan özel ödeme mekanizması  INSTEX  in Avrupa nın verdiği sözlerin ilk adımı olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Hasan  Ruhani  ,  ABD  nin yaptırımlarına karşılık 8 Mayıs ta ülkesinin nükleer anlaşmadaki taahhütlerini azalttığını ve anlaşmanın taraflarına  İran  ın çıkarlarını koruyacak önlemler alması için 60 gün süre verdiklerini duyurmuştu.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 4 =