ABD'nin Teksas eyaletinde düzenlenen ve on binlerce Müslümanı bir araya getiren "56. Kuzey Amerika İslam Toplumu (ISNA) Kongresi"ne Keşmir'deki son gelişmeler damga vurdu.

haber7
0

ISNA tarafından geleneksel olarak düzenlenen yıllık kongrenin bu yılki ana teması "Sosyal iyilik için süper gücün nedir?" olarak belirlendi.

Houston kentinde George Brown Kongre Merkezi nde gerçekleştirilen kongreye , Demokrat başkan aday adayları Bernie Sanders ve Julian Castro nun ile Pakistan Başbakanı İmran Han da video konferans yoluyla katıldı.

ABD başkanlık yarışında öne çıkan bir ismin ilk kez katıldığı yıllık kongrede konuşan Vermont Senatörü Sanders , on binlerce Müslümana hitabında , "Keşmir" konusunda güçlü destek mesajları verdi.

Sanders , konuşmasında şu değerlendirmelerde bulundu:

"Hindistan yönetiminin  Keşmir   deki  otonomiyi sona erdirmesi , muhaliflere baskı uygulaması ve iletişimi bloke etmesi nedeniyle buradaki son durumdan dolayı endişeliyim.  Hindistan  ın eylemleri kabul edilemez.  ABD  , uluslararası hukukun uygulanması ve  Keşmir  halkının iradesini yansıtacak Birleşmiş Milletler (BM) destekli barışçıl bir kararının alınmasına destek vermelidir." 

Öte yandan , bir başka Demokrat başkan aday adayı Julian Castro da kongredeki konuşmasında , Müslümanların haklarının korunması gerektiğinin altını çizdi.

- Başbakan Han dan  Hindistan  a "RSS-BJP" eleştirisi

Daha sonra , Pakistan dan kongreye video konferans yoluyla bağlanan Başbakan Han ise "Keşmir" konusunda  Hindistan  yönetimini eleştirdiği ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 4 =