Amasya'da 700 yıllık cami bulundu

 Amasya  Kalesi'nde 2009 yılından beri yapılan arkeolojik kazılar sonucu  Yıldırım Bayezid  döneminden kalma  700   yıllık   cami  bulundu.

haber7
0

Bakanlar Kurulu ve Anıtlar Müzeler Genel Müdürlüğü izniyle 2009 yılında Amasya Kalesi nde başlayan arkeoloji kazıları sonucu  Yıldırım Bayezid  döneminden kalma  700   yıllık   cami  bulundu. 

Harşena Dağı nın zirvesinde bulunan Amasya Kalesi ndeki kazılara Kazı Başkanı İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emine Naza Dönmez , İstanbul Arkeoloji Müzesinden Bakanlık Temsilcisi Ömer Çepnioğlu , Kazı Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Şeyda Algaç , 20 kişilik sanat tarihi ve mimarlık öğrencileri katıldı.  Kazı Başkanı İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emine Naza Dönmez , “Kazılarımız 2009 yılından itibaren başladı. Bakanlar Kurulu ve Anıtlar Müzeler Genel Müdürlüğü izniyle 2009 yılından beri yürütmekteyiz. 2019 yılı 11. sezonumuz. Kalemizde 2018 ve 2019 yıllarında şu anda bulunduğumuz alanda çalışmalarımızı yürütmekteyiz. Bu alanda Osmanlı dönemi yapılarıyla ilgili çok önemli bulgulara rastladık. Bu alanda  Yıldırım Bayezid  döneminden kalma bir caminin kalıntılarına ulaştık. Bu yapı yaklaşık  700   yıllık  bir cami. Osmanlıların Amasya’yı topraklarına kattıklarında Yıldırım Bayezid’in kalede inşa ettiği  cami  olduğunu düşünüyoruz. Tabii ki bunu daha önceki belgelerimize dayandırarak söyleyebiliriz. Kenti gezen Evliya Çelebi yukarıda Yıldırım Camisi nden söz etmektedir ,  Yıldırım Bayezid  ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 1 =