"Enflasyon, mutfak kadar eğitim bütçesini de etkiledi"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba , döviz kurlarındaki dalgalanmanın özellikle kırtasiye fiyatlarında yüksek artışa neden olduğunu belirterek "Bu , dar gelirli yurttaşların çocukların

haber7
0

Ağbaba , yazılı açılamasında , öğrencilerin en çok kullandığı  eğitim  malzemelerine yüzde 60 oranında zam yapıldığını öne sürdü.

"Ailelerin cebindeki yangın okul masrafları için büyümeye devam etti." ifadesini kullanan Ağbaba , 2018 in eylül ayında ailelerin okul başlangıcı için yaptıkları ortalama masrafın 350 lira olduğunu , bu yıl rakamın 445 liraya  kadar  yükseldiğini vurguladı. 

Kırtasiye malzemelerinde geçen yıl yapılan toplam masrafta bu yıl yüzde 28 oranında artış yaşandığını iddia eden Ağbaba , açıklamasında , geçen yılki kırtasiye malzemelerinin fiyatları ile bu yılki fiyatlarına , karşılaştırmalı tablo halinde yer verdi. Ağbaba , kırtasiye malzemelerinin her birinde yüzde 6 ile yüzde 60 oranında artışın söz konusu olduğuna dikkati çekti. 

İlköğretim dışındaki öğrencilerin okul derslerine ek olarak kullandıkları yardımcı kaynaklarda da fahiş artışlar olduğunu öne süren Ağbaba , bu artışın da 50-65 lira arasında olduğunun altını çizdi. 

Veli Ağbaba , açıklamasında şunları kaydetti: 

"Türkiye’de kağıt üretiminin durdurulması ve dışa bağımlılık , kırtasiye fiyatlarının fahiş oranda artmasına sebep olmuştur. Döviz kurlarındaki aşırı dalgalanma neticesinde özellikle kırtasiye fiyatlarında yüksek artışlar meydana gelmiş , bu durum çalışanların ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 2 =