ABD-Taliban görüşmesi sona erdi!

ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad , Katar'da günlerdir devam eden ABD-Taliban 9. barış görüşmesinin tamamlandığını açıkladı.

haber7
0

Halilzad , sosyal medyadan yaptığı açıklamada , Afganistan daki savaşın son bulması için tüm tarafların uzlaşmaya varması gerektiğini belirtti.

Afganistan da şiddetin azalması için barışa yaklaştıklarına işaret eden Halilzad , "Taliban ile Katar da devam eden barış görüşmelerini tamamladık , uzlaşmaya yaklaştık." ifadesini kullandı.

Ön anlaşmanın sağlanması halinde ,  Taliban  ve Afgan hükümeti yetkililerinin en yakın zamanda yüz yüze görüşmeleri öngörülüyor.

BARIŞ SÜRECİ

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani yönetimindeki hükümet için büyük tehdit unsuru olan  Taliban  örgütü , halen ülkenin birçok bölgesinde hakimiyetini koruyor.

Hükümetin geçen yıllarda defalarca  Taliban  ile barış görüşmelerine başlamak için çaba sarf etmesi ve bu kapsamda Barış Konseyi kurmasına rağmen , henüz bir sonuca ulaşılamadı.

ABD ile  Taliban  arasındaki son görüşmeler , "Afganistan topraklarının özellikle  Taliban  ın kontrolündeki kısımlarının terör örgütleri için güvenli bölge haline gelmeyeceği garantisine karşılık ,  ABD  askerlerinin ülkeden tamamen çekilmesi sözü" çerçevesinde yürütülüyor.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 7 =