Taliban ve ordu arasındaki çatışma devam ediyor

 Taliban  , Afganistan’da Kunduz’dan sonra  Bağlan  vilayetine saldırdı.  Taliban  ve  Afganistan  Özel Kuvvetleri çatışmaya  devam  ediyor.

haber7
0

Amerika Birleşik Devletleri ile  barış  görüşmeleri için masaya oturan  Taliban  saldırılarını sürdürüyor. Kunduz’dan sonra  Bağlan  vilayetine saldıran Taliban’ın şehir merkezine yakın iki bölgede  Afganistan  Özel Kuvvetleri ile çatışmaya  devam  ettiği belirtildi.

Afganistan İçişleri Bakanlığı sözcüsü  Nasrat Rahimi  yaptığı açıklamada , “Her iki noktada ,  Taliban  grupları özel polis kuvvetleri tarafından sarıldı” ifadelerini kullandı.  Bağlan  polis sözcüsü Jawid Basharat , “Taliban’ın şehri ele geçirme planı ortadan kaldırıldı. Saldırılarına karşılık veren polis 4  Taliban  militanını öldürdü” açıklamasını yaptı. 

Dün sabah saatlerinde Taliban’ın  Kunduz  kent merkezine gerçekleştirdiği ve 14 sivilin hayatını kaybettiği saldırının  Afganistan  birlikleri tarafından püskürtüldüğü belirtildi.  Öte yandan , Katar’da gerçekleştirilen  barış  görüşmelerinin sona erdiği belirtilirken ,  ABD  nin  Afganistan  Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad’ın iki taraf arasında yapılması planlanan anlaşmayla bilgi vermek üzere Kabil’e geldiği ifade edildi. 

Taliban’ın birkaç ilçesinde yaklaşık 7 yıldan bu yana varlık gösterdiği  Bağlan  vilayeti , başkent  Kabil  ve kuzey illerini bağlayan stratejik bir nokta olarak biliniyor. 

.news-source-inline{margin-bottom: ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 2 =