ABD'den İdlib'e hava saldırısı!

 ABD  Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) , Suriye’nin  İdlib  bölgesindeki Maarat Misrin kasabasındaki  El Kaide  hedefine  hava   saldırısı  düzenlediklerini duyurdu.

haber7
0

CENTCOM sözcüsü Yarbay  Earl Brown  , “Bu operasyon  ABD  vatandaşlarını , ortaklarımızı ve masum sivilleri tehdit eden saldırılardan sorumlu  El Kaide  liderlerini hedef aldı” diye açıkladı.

Operasyonun , El Kaide’nin saldırı gerçekleştirme ve bölgeyi istikrarsızlaştırma yeteneğini kısıtlayacağını dile getiren Brown , Suriye’nin kuzeybatısının ,  El Kaide  için güvenli bir bölge haline geldiğini ve buradan bölgedeki ve Batı’daki terörist faaliyetlerinin aktif olarak koordine edildiğini söyledi. Sözcü , “Aşırılık yanlılarının Suriye’yi güvenli bir sığınak olarak kullanmalarını önlemek için onları hedef almaya devam edeceğiz” diye ekledi.

Suriye medyası , saldırının hedefinde  El Kaide  bağlantılı bir örgütün karargahının olduğunu , saldırı anında karargahta bir toplantının yapıldığını bildirdi. Saldırıda , aralarında komutanlar dahil 40’tan fazla militanın olduğu belirtildi.

Bazı kaynaklar , karargahta Hayat Tahrir eş-Şam lideri Abu Muhammed el-Culani’nin de bulunduğunu ama saldırıdan etkili olup olmadığını aktardı.

Yedi Gündem Abone Ol

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 9 =