Yemen, BAE'nin bahanelerini "sahte" olarak niteledi

 Yemen  hükümeti , Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) orduyu hedef alan saldırısına ilişkin  bahanelerini  "sahte"  olarak  nitelendirdi.

haber7
0

Yemen haber ajansının haberine göre ,  Suudi Arabistan  ın başkenti  Riyad  da  Başbakan   Muin Abdulmelik  başkanlığında istisnai  olarak  toplanan  Yemen  hükümeti , ülkenin güneyindeki silahlı isyancı harekete karşı alınması gereken önlemleri görüştü. 

Yemen hükümeti ,  BAE  nin orduyu hedef alan saldırılarına ilişkin sunduğu bahaneleri "sahte"  olarak  niteledi.

Hükümet ,  BAE  nin  Yemen  ordusuna terör iltisakı suçlaması çabalarının , orduya karşı kanunsuz ve açık bir şekilde düzenlenen saldırıyı örtmek için gösterilen sadece bedbaht bir çaba olduğunu açıkladı. 

Söz konusu saldırının uluslararası toplum önünde tüm kanuni sorumluluğunun  BAE  de olduğunu belirten hükümet , saldırıyı kınadı. 

Yemen hükümeti , Arap koalisyonunun meşruiyete destek amacı taşıyan oluşumundan çıkmaması ya da  Yemen  devletini cendere içine almak ve parçalamak için bu oluşumun bir perde haline getirilmemesinin önemine vurgu yaptı.  

Toplantıda ayrıca hükümet , uluslararası toplum ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinden sorumluluğunu yerine getirmesi ve  BAE  nin  Yemen  ordusuna karşı düzenlediği saldırıyı kınaması çağrısında bulundu. 

Aden ve  Ebyen  kentlerinde siyasi gerekçelerle geniş çaplı tutuklamaların ve tasfiyelerin gerçekleştirildiğine dikkati çekildi. Gelişmeler karşısında  Suudi Arabistan  ın ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 4 =