Yabancıya konut satışı yılın ilk yarısında 20 bine yaklaştı

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) , yabancılara yapılan  konut  satışlarının 2019 yılının ilk  yarısında  geçen  yılın  aynı dönemine göre yüzde 68 ,9’luk artış ile 19 bin 952'ye y

haber7
0

GYODER , "GYODER Gösterge - Türkiye Gayrimenkul Sektörü 2019-2. Çeyrek Raporu"nu yayınladı.Buna göre , kredi faizlerindeki düşüşün gayrimenkul satışlarını artıracağı ifade edildi.

Raporda ,  yılın  ilk  yarısında  gayrimenkul sektörü ile ilgili gelişmeler , "2019 yılı ikinci çeyrek  konut  satışları , bir önceki  yılın  aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 27 lik bir düşüş göstererek 249 bin 363 adet seviyesinde kapandı. 2019 yılı ilk 6 aylık döneminde ise bir önceki  yılın  aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 22’lik bir düşüşle 505 bin 796 adet oldu." şeklinde açıklandı.

Konut satışlarındaki daralmada ipotekli satışlar etkili oldu 

Yılın ilk  yarısında  , önceki  yılın  aynı dönemine göre ilk el satışlarda yüzde 38 ,6 , ikinci el satışlarda ise yüzde 17 düşüş görüldü.

İpotekli  konut  satışlarında geçen  yılın  aynı dönemine göre adet bazında yaklaşık yüzde 60 ,2’lik bir düşüş gerçekleşirken , taleplerde yaşanan daralmada ipotekli satışların etkili olduğu görüldü.

İpotekli satışların dışında diğer satışlarda ise ikinci çeyrekte yüzde 10 ,9 aşağı yönlü hareket izlendi. Taleplerde yaşanan daralmaların  konut  fiyatlarındaki etkisi de görülmeye devam etti.  konut  fiyat endeks artışında  yılın  ilk çeyreğinde de görülen ivme ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 2 =