Muharrem ayı orucu kaç gün tutulur? Muharrem ayının ilk günü oruç tutmak...

Hicri takvimin ilk  ayı  olan  Muharrem   ayının  İslam'da önemli bir yeri vardır. Zilhicce  ayının  son gecesi  Muharrem   ayının  birinci gününe bağlayan zaman dilimi olan Hicri Yılbaşı yine dualarla ibadetlerle karşılanacak. Peki

haber7
0

Muharrem  ayı  , tarih boyunca insanlık için dönüm noktaları sayılabilecek önemli olayların yer aldığı bir aydır. Peygamber efendimiz Mekke-i mükerremeden Medine-i münevvereye hicretinin başlangıç kabul edildiği tarihe , seneye “Hicri Yıl” denir.  Muharrem   ayının  tamamında  oruç   tutmak  müstehaptır.  Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki: "Ramazandan sonra en faziletli  oruç   ayı  , Allah  ayı  olan  Muharrem  ayıdır. Farz olan namazlardan sonra en faziletli namaz ise geceleyin kılınan namazdır." Peki  Muharrem   ayının  ilk günü  oruç  tutmanın faziletleri nelerdir? Muharrem ayında kaç gün  oruç  tutulmalı? 

MUHARREM AYININ İLK GÜNÜ ORUÇ TUTMANIN FAZİLETİ

Hazreti İbn-i Abbas (Radıyallâhu Anhüma) dan rivayet edilen bir hadîs-i şerîfte Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) Efendimiz şöyle buyurmaktadır:

"Her kim Zilhicce  ayının  son gününde ve  Muharrem   ayının  ilk gününde  oruç  tutarsa o kimse , geçmiş seneyi oruçla tamamlamış ve gelecek seneye oruçla başlamış olur. Allâh-u Te âlâ tutmuş olduğu bu  orucu  , elli senelik günahına keffaret kılar (tutmuş olduğu bu  oruç  sebebi ile elli senelik günahı bağışlanır.)" (Abdülkadir-i Geylani , El-Gunye: 2/316; Abdurrahman b. Yusuf , İmadül İslâm:386)

MUHARREM AYI ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 9 =