Almanya'da perakende satışlar geriledi

Almanya'da  perakende   satışlar  , temmuzda beklentilerin altında kalarak aylık bazda yüzde 2 ,2 düşüş gösterdi.

haber7
0

Almanya Federal İstatistik Ofisi nin (Destatis) yayımladığı geçici verilere göre , takvim ve mevsimsel etkilerden arındırılmış reel perakende satışlar , temmuzda haziran ayına göre yüzde 2 ,2 geriledi.  satışlar  , 2018’nin temmuza ayına kıyasla da yüzde 4 ,4 yükseliş gösterdi

Perakende satışların , piyasalardaki aylık yüzde 1 düşüş beklentisinin çok altında gelmesi dikkati çekti. Söz konusu aylık düşüş yılın en yüksek düşüşü olarak kayıtlara geçti.

İnternet ve posta siparişiyle yapılan satışlarda Temmuz 2018’e göre reel olarak yüzde 8 ,4’lük artış dikkati çekti. Almanya da giyim perakendecileri temmuz ayında indirime giderken , bu indirimlere halk yoğun ilgi gösteriyor.

Yılın ocak-temmuz döneminde satışlarda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2 ,8 artış görüldü.

Almanya da perakende satışlar , nisan ve mayıs aylarında düşüşün ardından haziranda aylık bazda yüzde 3 ,5 yükseliş göstermişti.

Almanya Perakendeciler Birliği (HDE) , 2019’da perakende satışların geçen yıla göre yüzde 2 büyümesini öngörüyor. Ülkede perakende satışlar 2009 yılından beri aralıksız büyürken , HDE bu yıl perakende satışların toplamının 537 milyar avroya ulaşmasını bekliyor.

Ticaret ihtilafları , küresel ekonomideki yavaşlama ve Brexit’e yönelik endişeler  Almanya  ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 6 =