Ara buluculukla iş davalarında büyük başarı

Adalet Bakan Yardımcısı  Zekeriya Birkan  ,  Ara  bulucuk sistemine ilişkin "Ülkemizde 'alternatif çözüm modeli' denilen  Ara  buluculuk modeli , son yıllarda bayağı gelişti. İş  davalarında  neredeyse yüzde 90&#

haber7
0

Adalet Bakan Yardımcısı  Zekeriya Birkan  ,  Bursa  Ticaret ve Sanayi Odasında (BTSO) , BTSO Tahkim ve Arabuluculuk Merkezince ,  Bursa  Uludağ Üniversitesi (BUÜ) iş birliğiyle düzenlenen Temel  Ara  Buluculuk Eğitimi nin sertifika töreninde yaptığı konuşmada , demokrasinin ve hukukun bulunmadığı bir ülkede yatırımın da olmayacağını söyledi.

İş insanlarının , sermayenin aradığı en önemli şeyin hukuk olduğuna dikkati çeken Birkan , "Hukuk , hukukun üstünlüğü , demokrasi olacak. Bu yoksa mümkün değil o şehirde , ülkede sermaye de ticaret de olmuyor. Sorunların , çıkan ihtilafların en kısa sürede çözümlenmesi gerekiyor." diye konuştu.

"KLASİK YARGILAMA METODU ZAMANA YAYILAN BİR METOT"

Yatırım yapılırken istenen belgeler ve sağlanan kolaylıklar konusunda Türkiye nin ciddi çalışmaları hayata geçirdiğini anlatan Birkan , "Hepimizin bildiği gibi bir klasik yargılama metodu var. Bu yargılama metodu haklı , bildiğimiz bir metot ama maalesef usülüyle beraber zamana yayılan bir metot. İletişimin ve teknolojinin hızlanmasıyla beraber artık bu tür çözümler , maalesef iş insanlarına , sanayicilere , insanlara tatmin edici gelmiyor." ifadelerini kullandı.

Birkan , özellikle tahkim ve  Ara  buluculuk konusunda çok ciddi çalışmalar yapıldığına işaret ederek , "klasik yargılama" denilen sistemin eski ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 5 =