İmran Han: Pakistan savaş suçu işliyor

 Pakistan  Başbakanı  İmran   Han  , Hindistan'ın Cammu Keşmir'deki adımlarının  savaş   suçu  olduğunu söyledi.

haber7
0

Twitter dan açıklama yapan  Han  , yarın saat 12.00-12.30 da "Keşmir Saati" kapsamında Keşmir ile  Pakistan  ın dayanışmasını net şekilde ortaya koymak için  halkı sokağa çıkmaya çağırdı.

Başbakan  Han  , "Irkçı Hint baskısına , insanlık dışı 24 saatlik sokağa çıkma yasağına , aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu Keşmirli sivillerin günlük olarak yaralanması ve öldürülmesine ve Modi hükümetinin tüm etnik temizlik adımlarına karşı" Cammu Keşmir in arkasında olduklarına dair kararlı bir mesaj göndermek için Pakistanlılardan işlerine yarım saat ara vererek yollara çıkmasını istedi.

Han , "Hindistan ın , işgali altındaki Keşmir in demografisini değiştirme planı Dördüncü Cenevre Sözleşmesi kapsamında  savaş  suçudur." ifadelerini kullandı. 

Öte yandan yerel basında , Keşmir Saati öncesi siren seslerinin duyulacağı ve saat 12.00 de Pakistan ve Keşmir in marşlarının çalınacağı belirtildi.

Han , birkaç gün önce yaptığı açıklamada , eylüldeki Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu na kadar Keşmir konusunda ülkesinde her hafta 30 dakikalık etkinlik olacağını bildirmişti.

BM Genel Kurulu nda Keşmir meselesiyle ilgili konuşacağını kaydeden  Han  , "Keşmir in elçisi gibi hareket edeceğim." demişti. 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 8 =