Davanın reddi Türkiye'yi suçlamak isteyenlerin önüne duvar ördü

ABD'de yaşayan Ermenilerin 1915 olaylarında "ailelerinin varlıklarına el koyulduğu" iddiasıyla açtıkları davalarda Türk tarafının avukatlığını üstlenen David Saltzman , Temyiz Mahkemesinin ret kararına ilişki

haber7
0

California Eyaleti Bölge İdare Mahkemesinde , Ermeni kökenli ABD vatandaşları Garbis Davoyan ve Hrayr Turabian tarafından 29 Temmuz 2010 da , Alex Bakalian , Anais Haroutunian ve Rita Mahdessian tarafından ise 10 Aralık 2010 da Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile Merkez Bankası ve Ziraat Bankası aleyhinde açılan iki ayrı tazminat davasının temyiz aşaması geçen hafta sonuçlandı. 

Yaklaşık 9 yıl süren ve temyiz aşamasında "zaman aşımı" gerekçesiyle ret kararı veren davada Türkiye yi ve bankaları , daha önce ABD de Türkiye aleyhine açılan birçok davada olduğu gibi "Saltzman&Evinch" avukatlık şirketi savundu. 

AA muhabirine , şirketin ortakları David Saltzman ve Günay Evinch , dava sürecini ve mahkeme kararının önemini değerlendirdi. 

Saltzman ,  Davanın  ilk olarak 2010 da açıldığını ve sürecin oldukça uzun sürdüğünü belirterek , "Temyiz Mahkemesinin suçlamaların 100 yıllık olduğu ve hala tartışmalı olan tarihi olayların çözülmesi için ABD jürisinin önüne getirilmemesi konusunda , Türk bankalarının yanında karar vermesinden memnuniyet duyduk. Bu tür tarihi tartışmalar , tarihçilere bırakılmalı." ifadelerini kullandı.

Ermeni tarafının bu davayı taşıyabileceği tek üst mahkemenin Amerikan Üst Mahkemesi olduğuna işaret eden Saltzman , "Ancak davacıların bunu yapma olasılığı çok düşük. Onlar adına konuşmak istemem ancak ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 5 =