Kısa Klasiklerde Bu Ay: Öylesine Bir Hikâye, Nasıl Ölünür

Can Yayınları  Kısa   Klasiklerde  bu ay Çehov'un  Öylesine  Bir Hikaye ve Emile Zola'nın  Nasıl   Ölünür  kitaplarını yayınladı.

haber7
0

Öylesine Bir Hikâye

 

 

Kendisini çevresinden hatta hayattan soyutlamış bir adamın öyküsü.  Öylesine Bir Hikâye , yaşlı ve güçten düşmüş biri olduğunu düşünen tıp profesörü Nikolay Stepanoviç’le artık hayatta olmayan bir dostunun ona emanet ettiği manevi kızının , Katya’nın hikâyesi. Huysuz karısı , gönlünü bir sahtekâra kaptırdığını düşündüğü kızı ve ekonomik sorunları nedeniyle aile hayatında da mutsuz olan bu başarılı akademisyenin kaleminden okuduğumuz bir günlüğün parçası aslında. 19. yüzyıl Moskova’sının sanat çevresinde bir türlü tutunamayan genç oyuncu Katya’nın ve artık ölümün pusuda beklediğini düşünen profesörün , umudunu yitirmiş bu iki insanın yaşamın yüzeysel gerçeklerinin ötesine geçen öyküsü , türün ustası Çehov’un olgunluk çağı yapıtlarından biri.

Nasıl Ölünür

 

 

Ölüm gerçek , ölüm döşeği tabu , cenaze ortak , yas bireysel… Peki ölüm herkesi eşitler mi?

Romanlarından tanıdığımız Émile Zola’dan toplumsal ve ekonomik koşulların ölümü  Nasıl  şekillendirdiğini gözler önüne seren çarpıcı beş öykü. Aristokrat , burjuva , esnaf , köylü ve işçi ailelerinin bu süreci  Nasıl  yaşadıklarını olanca sadeliğiyle ve toplumsal çerçeveden kopmadan sergileyen beş tablo.

Kısa Klasikler dizisinin diğer kitapları: Alexis ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 4 =