MTA Oruç Reis gemisi Çanakkale Boğazı'na ulaştı

Türkiye Akdeniz'e dördüncü araştırma gemisini de yolluyor. Sismik araştırmalar yapmak üzere yola çıkan  MTA   Oruç   Reis   gemisi  ,  Çanakkale  Boğazı'na ulaştı.

haber7
0

Oruç  Reis   gemisi  , Türkiye nin bölgedeki 3 gemisine ek olarak sismik araştırmalar yapmak üzere  Akdeniz  e iniyor.  Oruç Reis  , TCG Yıldırım fırkateyni eşliğinde Çanakkale  Boğazı  na girdi.

36 millik Çanakkale  Boğazı  nı geçişinden sonra Ege Denizi ne açılacak olan  Oruç Reis  in varış noktası Mersin in Taşucu Limanı.  Oruç Reis  daha sonra  Akdeniz  de araştırma görevine başlayacak. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez , 16 Temmuz da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda , Fatih ve Yavuz sondaj gemilerimiz ve Barbaros Hayreddin Paşa Sismik Arama gemimizle bölgede sürdürdüğümüz faaliyetlerimize şimdi 4 üncü gemimizi de dahil ediyoruz." demişti.

Oruç  Reis   gemisi  nde 55 mürettebat görev yapıyor. Boyu 86 , genişliği 22 metre olan gemi modern sevk ve manevra sistemlerine sahip. Jeofizik araştırmaların yanısıra deniz tabanını ayrıntılı görüntüleyebilen gemide 2 ve 3 boyutlu haritalama sistemleri mevcut.

Gemide ayrıca uzaktan kumandalı sualtı aracının yanı sıra deniz tabanından jeolojik örnekleme yapabilecek ekipman yer alıyor.  

Yedi Gündem Abone Ol

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 2 =