Anadolu'nun tarihini değiştirebilecek keşif

Sivas'ta bir çobanın bulduğu  fosil  , Anadolu'nun  tarihini  değiştirebilir. Milyonlarca yıllık olduğu belirtilen  buğday  fosiliyle ilgili bilim adamlarının araştırma yapması bekleniyor.

haber7
0

Sivas’ın Doğanşar ilçesinde bir çoban tarafından bulunan  buğday  fosilinin milyonlarca yıllık olduğu tahmin ediliyor. 

Doğanşar ilçesi kırsalında hayvanlarını otlatan İbrahim Coşar , üzerinde  buğday  tanelerine benzer şekillerin olduğu bir kaya buldu. Coşar bulduğu kayayı yanına alıp , uzun yıllar Doğanşar’da fosiller üzerine araştırma yapan Tarih öğretmeni , araştırmacı yazar Fikri Karaman’a ulaştırdı. Karaman , ilginç kayanın  buğday  fosili olduğunu tespit etti. 

Milyonlarca yıllık olabilir 

Karaman , fosilin milyonlarca yıllık olabileceğini belirterek , “Doğanşar’da zaman zaman bu ilginç durumlarla da karşılaşıyoruz. Arkadaşlar buldukları fosilleri veya belgeleri bize getiriyor. İlk kez böyle bir fosille karşılaşıyorum. Elimde on binlerce  buğday  , mercimek ve benzeri tohumun fosili bulunmakta. Artık yüz bin yıllık mı , milyon yıllık mı bilemiyorum. Ona bilim adamları karar versin. Bu taşı çoban arkadaş İbrahim Coşar Bey bulmuş. Sonra Osman Yürük ve öğrencim Ali Kıncır vasıtası ile teslim ettiler. Bende kamuoyuyla paylaşıyorum. Böyle bir fosili gördüğüm için son derece mutluyum” dedi. 

Anadolu’nun bilinen  tarihini  değiştirebilir 

Bulunan  fosil  üzerinde yapılacak bilimsel çalışmalar ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 8 =