Yıl sonunda ışık görünecek!

 Erzurum-Artvin  kara yolunda dik yokuşları ve keskin virajlarıyla özellikle kış aylarında sürücülere zor anlar yaşatan Pirinkayalar Geçidi'nde yapımı devam eden 2 bin 246 metrelik tünelde delme işlemi sene son

haber7
0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın talimatıyla yapımına başlanan ve Türkiye ile Kafkaslar ı birbirine bağlayan en önemli akslardan biri olan  Erzurum-Artvin  kara yolundaki  Pirinkayalar Geçidi  nde inşaatı süren tünelde  Yıl   sonunda   ışık  görünecek. Doğu Anadolu daki Erzurum u Uzundere ilçesi üzerinden Doğu Karadeniz deki Artvin e bağlayan , Gürcistan a kadar uzanan ve dik yokuşları yüzünden özellikle kışın sürücülerin korkulu rüyası olan  Erzurum-Artvin  kara yolunun  Pirinkayalar Geçidi  nde  Karayolları  Genel Müdürlüğü ve Uzundere Kaymakamlığının desteğiyle yapılan tünelin inşaatı sürüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ın talimatıyla yapımına başlanan ve Uzundere ilçesindeki doğa harikası Tortum Gölü yakınından geçen tüneldeki delme işleminde sona yaklaşıldı.

Kışın zaman zaman yoğun kar yağışı sebebiyle kapanan kara yolundaki trafiği rahatlatmak ve yöredeki turizmi daha da canlandırmak amacıyla yapılan tünel tamamlandığında 2 bin 246 metre uzunluğunda olacak.

Geliş gidiş yönünde tek tüpten oluşacak tünel , bölgedeki viraj ve dik yokuşları ortadan kaldırarak özellikle kışın sürücülerin sıkıntısını giderecek.

Kazaların ciddi oranda önüne geçip , sağlayacağı yakıt tasarrufuyla da sürücüler ve ülke ekonomisine katkı verecek tünel , daha rahat ulaşım olanağı sunarak , yerli ve yabancı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 6 =