Toplulaştırmada 2023 hedefi 8,5 milyon hektar

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli , "Ülkemizin  2023  hedeflerine paralel olarak öncelikle ekonomik olarak sulanabilen 8 ,5  milyon   hektar  alanda modern sulama projeleriyle birlikte ve eş zamanlı arazi  toplulaştırma  projelerini de hay

haber7
0

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre , yaklaşık 28  milyon   hektar  tarım alanının bulunduğu ülkede , verimliliği artırıcı tedbirlerin başında arazi toplulaştırması ve sulaması geliyor.

Ülkedeki tarım alanlarının 14 ,2  milyon  hektarı arazi toplulaştırması yapmaya uygun alanlardan oluşuyor. Bu çerçevede 2018 yılına kadar değişik kurum ve kuruluşlar tarafından 8 ,2  milyon   hektar  alanda sürdürülen arazi  toplulaştırma  çalışmaları kapsamında , bu zamana kadar 3 ,6  milyon   hektar  alanda tapu tescil işlemleri tamamlandı.

Açıklamada değerlendirmesine yer verilen Bakan Pakdemirli , arazi  Toplulaştırmada  amacın sadece tarım parsellerini birleştirilerek daha büyük parseller elde etmek olmadığını bildirerek , "Arazi toplulaştırmasıyla birlikte sulama , tarla içi geliştirme işlemleri gibi diğer altyapı hizmetlerini de düşünmemiz gerekiyor. Bu düşünceyle 2018 yılında yapılan yasal düzenleme sonucu ülkemiz genelinde arazi  toplulaştırma  çalışması yapma yetkisi sulama projelerini de hayata geçiren Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğümüze verildi." ifadelerini kullandı.

Geçen yıl 496 bin  hektar  alanda tapu tescil işlemlerinin tamamlandığını aktaran Pakdemirli , "Bu yıl 153 bin  hektar  alanda tescil çalışmaları bitirildi. Ülkemizin  2023  hedeflerine paralel öncelikle ekonomik olarak sulanabilen 8 ,5  milyon   hektar  alanda modern ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 4 =