Esed ve Rusya yine İdlib'e saldırdı: Çok sayıda ölü ve yaralı

 Esed  rejimi ve Rusya'nın , İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki yoğun hava saldırılarında 9 sivil yaşamını yitirdi , en az 20 sivil yaralandı.

haber7
0

Suriye de Beşşar  Esed  rejimi ve destekçisi  Rusya  nın İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi ne düzenlediği saldırılarda 9 sivil hayatını kaybetti , en az 20 sivil yaralandı. 

Muhaliflere ait uçak gözlemevinden alınan bilgiye göre ,  Esed  rejimi ve  Rusya  , İdlib in Marratinnuman ilçesi ile Temaniye beldesine , Tel Mennis , El Hülübbe , El Fakii , Maarşimarin ve El Tuh köylerine yoğun hava saldırıları düzenledi.

Sivil Savunma (Beyaz baretliler) kaynaklarından edinilen bilgiye göre , Rejim ve  Rusya  nın akşam saatlerindeki  saldırılarında , Tel Mennis köyünde 3 ü çocuk 6 sivil , El Hülübbe , Maar Şurin ve El Fakii köyünde birer olmak üzere 9 sivil hayatını kaybetti , en az 20 sivil yaralandı. 

İDLİB GERGİNLİĞİ AZALTMA BÖLGESİ NDEKİ DURUM

Suriye nin kuzeybatısındaki İdlib ili , neredeyse iç savaşın başından bu yana muhaliflerin kalesi olarak biliniyor. İç göçle nüfusu 4 milyona ulaşan İdlib in merkezi , Mart 2015 te muhaliflerin kontrolüne geçti. İdlib , rejimin en yoğun hedef aldığı bölgelerin başında geliyor.

Türkiye ,  Rusya  ve İran 4-5 Mayıs 2017 deki Astana toplantısında , İdlib ve çevresini "Gerginliği Azaltma Bölgesi" ilan etti. Rejim güçlerinin ateşkesi sık sık ihlal etmesi üzerine Türkiye ve  Rusya  ek mutabakata vardı.

Rejim güçleri , destekçilerinin ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 4 =