Lübnan İsrail'in İHA ihlallerini BM'ye taşıyor

Lübnan , başkent Beyrut'ta İsrail'e ait 2 insansız hava aracının (İHA) düşmesi olayını , Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) taşıyor.

haber7
0

Lübnan Dışişleri Bakanlığı ndan yapılan yazılı açıklamaya göre , Dışişleri Bakanı Cibran Basil ,  Lübnan  ın BM Daimi Temsilcisi Emel Mudelleli ye , "İsrail in  Lübnan  ın egemenliğine yönelik tehlikeli  ihlallerini  BMGK ya taşıması" talimatı verdi.

Ülkesinin BMGK dan çıkan kararlara ve istikrarı korumaya bağlı olduğuna dikkati çeken Basil ,  İsrail  in ise söz konusu kararlara ve istikrara bağlılıklarına karşı Lübnanlıları endişelendiren ve güvenliklerini tehdit eden ihlallerini günlük olarak tekrarladığını ifade etti.

Lübnan ın ulusal egemenliğini savunma ve bunu korumak için haklarını saklı tuttuğunu belirten Basil , "İsrail in  Lübnan  egemenliğine yönelik ihlalleri son zamanlarda daha da artmış durumda , son iki ayda yaşanan ihlallerin sayısı 481 e ulaştı." ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Basil , gece saatlerinde başkent Beyrut u hedef alan  İsrail  e ait silahlı 2  İHA  nın yaptığı ihlale ilişkin "Lübnan ulusal egemenliğine yönelik gerçek bir ihlal olmasının yanı sıra ülkeye açıkça bir saldırı ve bölgenin istikrarına ciddi bir tehdit oluşturuyor." değerlendirmesinde bulundu.

İsrail e ait insansız hava araçları , savaş uçakları ve savaş botları , sık sık  Lübnan  sınırlarını ihlal ediyor. Lübnanlı yetkililer her fırsatta bu ihlalleri BM ye şikayet ediyor.

Lübnan ordusu ,  İsrail  e ait 2 ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 6 =