Dünya bu yangını konuşuyor! Macron'dan uluslararası fon tavsiyesi

 Fransa  hükümeti , Brezilya’daki  Amazon  ormanlarında çıkan yangınlar için yeni bir  uluslararası   fon  kurulmasını önerdi.

haber7
0

Fransa’dan Brezilya’daki  Amazon  ormanlarındaki yangınlar için yeni bir  uluslararası   fon  kurulması önerisi geldi.  Fransa  Denizaşırı Ülkeler Bakanı Annick Girardin’ın sunduğu öneride , Brezilya Ulusal Kalkınma Bankası nın (BNDES) büyük yangınlar karşısında mevcut  fon  yönetiminin başarısızlığına dikkat çekildi. Girardin , kurulacak  fon  yönetiminin devletlere bağlı kalmaksızın yerel aktörlere  yangını  engellemeye ve yeniden ağaçlandırmaya yönelik doğrudan somut bir şekilde mücadele eylemlerine tahsis edilebileceğini ifade etti. 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel  Macron  , Biarritz kentinde düzenlenen G-7 Zirvesi’nde liderlerin Amazon’daki yangınlardan etkilenen ülkelere mümkün olduğunca çabuk yardım edilmesine karar verdiğini açıkladı. 

2008 de oluşturulan  Amazon  fonuna katkı sağlayan ana aktörler arasında yer alan Norveç ve Almanya , Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro nun politikaları nedeniyle ödemeleri askıya aldıklarını açıklamıştı. 1663 YENİ YANGIN ÇIKTI

Öte yandan Brezilya Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü (INPE) , yarısı Brezilya’nın  Amazon  bölgesini etkileyen bin 663 yeni  yangın  tespit etti. Resmi rakamlara göre Brezilya’da bu yılın başından bu yana 78 bin 383 orman  yangını  çıktı. Bu rakam 2013 yılından bu yana rekor seviyeye ulaştı. Amazonlar’da son ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 3 =