Boris Johnson'dan Brexit anlaşması için "iyimser" mesaj

İngiltere Başbakanı  Boris   Johnson  , Avrupa Birliği’nden (AB) bir anlaşmayla ayrılma (Brexit) ihtimalinin güçlendiğini söyledi.

haber7
0

G7 Zirvesi için bulunduğu Fransa’nın Biarritz kentinde İngiliz Sky News televizyonuna konuşan  Johnson  ,  Brexit  süreciyle ilgili olarak "Bence şu anda bir anlaşmaya varmak için makul bir şans bulunuyor." dedi.

"Brexit’in anlaşmalı mı anlaşmasız mı olacağı bütünüyle AB’deki , bazıları burada da olan dostlarımıza bağlı." ifadesini kullanan  Johnson  , "son birkaç günde İngiltere’nin neyi yapabileceği , neyi yapamayacağı konusunda mesajlarını ulaştırmakta epey başarılı olduklarını" vurguladı.

Anlaşma şansının güçlendiğini ancak dostlarının eski anlaşmanın öldüğü konusunda son derece gerçekçi olması gerektiğini söyleyen  Johnson  , "Parlamentonun 3 kez reddettiği metin şimdi de geçirilemez." şeklinde konuştu.

Bununla birlikte anlaşmalı  Brexit  için İngiltere’nin anlaşmasız bir Brexit’e hazır olduğunu göstermesi gerektiğini savunan  Johnson  , anlaşmasız  Brexit  halinde de ülkesinin AB’ye 39 milyar sterlinlik ayrılık ücretini ödemek zorunda olmayacağını hatırlattı.

Johnson G7 Zirvesi öncesinde gerçekleştirdiği ziyaretlerde Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşmüştü. 

Johnson , görüşmelerinde , İngiltere’nin  AB  ile daha önce varılan anlaşmadaki “tedbir maddesi”nin ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 6 =