Kuzey Kore duyurdu! Süper büyük çoklu füze sistemini denedik

 Kuzey   Kore  , dün fırlattığı füzelerin yeni "süper büyük"  çoklu   füze  fırlatma sistemiyle yapıldığını duyurdu.

haber7
0

Resmi ajans KCNA ya göre , yeni "süper büyük" çoklu füze fırlatma silahıyla ,  Kuzey   Kore  Devlet Başkanı Kim Jong-Un un gözetiminde deneme atışı yapıldı.

 

 

Kim , yeni füze fırlatma sisteminin "gerçekten büyük bir silah" olduğu yorumunu yaptı.

Devlet Başkanı Kim ,  Kuzey   Kore  nin artan askeri tehditler ve hasım güçlerin saldırgan baskısı karşısında stratejik ve taktiksel silahlar geliştirmeye hızlanarak devam etmesi gerektiğini belirtti.

 

 

Güney  Kore  ,  Kuzey  in dün ülkenin doğu kıyısında iki kısa menzilli füze fırlatarak son bir ayda yedinci kez silah denemesi yaptığını bildirmişti. Güney Hamyong eyaletinden fırlatılan füzelerin 97 kilometre irtifaya ulaşarak 380 kilometre uçtuktan sonra Japonya ile  Kore  Yarımadası arasındaki Doğu Denizi ne düştüğü kaydedilmişti.

ABD Devlet Başkanı Donald Trump , konuyla ilgili yaptığı açıklamada ,  Kuzey   Kore  lideri Kim Jong-Un un kendisine karşı dürüst olduğunu söylemiş , "Kim , füze denemelerini seviyor , zaten biz de kısa menzilli füze denemelerini yasaklamadık." ifadelerini kullanmıştı.

Son deneme , Pyongyang yönetiminin 25 Temmuz dan bu yana yaptığı 7 inci deneme oldu.

Uzmanlar ,  Kuzey   Kore  nin füze denemesini , ABD ile Güney  Kore  arasında 5-20 Ağustos tarihlerinde düzenlenen askeri tatbikata tepki olarak ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 7 =