105 yaşında... Uzun ömrün sırrını açıkladı

Ağrı'nın Taşlıçay ilçesinde yaşayan  105  yaşındaki  Dilber Karahan  ,  Uzun  ömrünü doğal beslenme , düzenli uyku ve zinde kalabilmek için çalışmaya borçlu olduğunu vurguladı.

haber7
0

Taşlıçay ilçesine 25 kilometre uzaklıktaki  Kağnılı  köyünde yaşayan Karahan , 1914 te doğdu. 1934 yılında Muhittin Karahan ile evlenen  Dilber Karahan  , mutlu evliliğinden 7 kız dünyaya getirdi.

Zamanla 7 kızından 5 i vefat eden , yıllar önce de eşini kaybeden Karahan , hayattaki 2 kızının da evlenerek ayrılmasıyla köydeki evinde tek başına yaşamaya başladı. 

İki kızından 25 torunu olan , torunlarının çocuklarını da gören Karahan , bir asrı devirdiği ömrünü 2 odalı köy evinde yaşına rağmen kendi işlerini yaparak sürdürüyor.

Köyün en büyüğü olan Karahan , AA muhabirine yaptığı açıklamada , kulaklarının iyi işittiğini ve bugüne kadar önemli bir sağlık sorunu yaşamadığını söyledi.

Henüz baston kullanmadığını , kendini iyi hissettiğini anlatan Karahan ,  Uzun  ömrünün sırrının doğal beslenme olduğunu ifade etti.

"ARPA EKMEĞİYLE BÜYÜDÜK"

"Bugüne kadar doğal beslenmeye önem verdim. En çok bitki tükettim ve tatlı yiyecekler yemekten kaçındım." diyen Karahan , şöyle konuştu:

"Eskiden hayat çok zordu. Otu patoza vurup saman elde ediyorduk. Arpa ve buğdayı ellerimizle ayırıyorduk. Eskiden buğday ekmeği herkeste yoktu , o zamanlar arpa ekmeği vardı. Biz arpa ekmeğiyle büyüdük. Yaşlanmadan önce küçükbaş ve ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 4 =