Yumurtacı Irak’tan umudunu kesti! Yeni rota Afrika

Irak'ın ithalatını durdurması üzerine sektörde kriz yaşayan  Yumurta  üreticileri , rotasını Afrika'ya çevirdi.

haber7
0

Yumurta üreticileri , yaz başında  Irak  hükümetinin ithalatı durdurmasının ardından girdiği krizi  Yeni  pazarlara açılmakla aşmaya çalışıyor.

Yumurta ihracatında Hollanda’nın ardından dünya ikincisi olan Türk  Yumurta  sektörü bu yıl yaşadığı krizi pazar ağını genişleterek aşacak. Bu kapsamda Afrika , pazarını mercek altına alan sektör Irak’a yaptığı yüzde 82’lik ihracatı kara kıta ülkelerine yayacak. Üreticilerin bir başka hedefi ise bugüne kadar ihracat yapamadıkları Avrupa ülkeleri olacak. 

Dünya  Yumurta  üretiminde payı yüzde 4’ler seviyesinde olan ve ihracat açısından zayıf görünen Afrika’yı radarına alan  Yumurta  üreticileri fırsatları değerlendirmek için adımlar atıyor. Bugüne kadar ürettikleri yumurtanın yüzde 82’sini  Irak  pazarına ihraç ettikleri için bu ülkenin aldığı ithalatı durdurma kararı sonrasında ‘Yeni ülkelerle ihracat pazarı çeşitlendirilmeli’ dersini çıkaran üreticiler  Afrika  pazarına açılmak için Ticaret Bakanlığı ve Ticaret Odalarından bilgiler alıyor. Türkiye’nin konumu bakımından yüksek  Yumurta  tüketimi yapan ülkelere yakın olmasının avantajını değerlendirmek isteyen üreticiler , Afrika’nın yanı sıra Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine de daha güçlü adımlar atarak açılmayı planlıyor.

DÜNYADA DURUM ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 8 =