Aksaray’dan tüm dünyaya ihraç ediliyor: Talebe yetişemiyorlar

Aksaray’ın Hasan Dağı eteklerinde yetiştirilen ve faydası saymakla bitmeyen 2017 Oscar kalite ödüllü  goji berry  , Aksaray’dan  tüm   dünyaya  ihraç ediliyor.

haber7
0

Ana vatanı Tibet olan ve Türkiye’de "kurt üzümü" olarak bilinen goji berry’nin çiçeğinden dallarına kadar her şeyi çeşitli gıda maddesi olarak tüketiliyor.

2017 yılında Türkiye’de yapılan ‘Türkiye Tarım Oscarları Ödülü Yarışması’nda Oscar ödülüne layık görülen  goji berry  ayrıca tıbbi aromatik bitki olarak değerlendiriliyor. Yapraklarından çay ile turşu , dallarından tavuk yemi , çiçeklerinden bal , meyvesi hem kuru hem de yaş olarak tüketilen  goji berry  , ayrıca marmelatından meşrubatına kadar birçok alanda değerlendiriliyor. Aksaray’da 57 dekar arazide  goji berry  yetiştiren , yıllık kuru olarak 5 ton , yaş olarak da 18 ton ürün alan Mehmet Çekil (51) , bu yıl rekoltesini yüzde 50 daha artırmayı hedefliyor.

Goji berry’nin sıkıntısız bir üretimi olduğunu ifade eden Çekil , artan yoğun taleplere ise yetişemediğini belirterek , “Goji berry yetiştiriyoruz. 6 yıl oldu bu bahçeyi kuralı. Goji berry’nin ana vatanı Çin , ama bizim topraklarımız için de çok uygun bir bitki. 800 rakımın üzerinde her yerde yetişebiliyor. Su isteği az olan bir bitki. Özellikle 4.-5. yaşından sonra hemen hemen su hiç istemiyor diyebiliriz. Bakımı oldukça az. Haziran ayında çiçek açmaya başlıyor Kasım ayına kadar sürekli çiçek açıyor ve meyve veriyor.  goji berry  tek yönlü bir bitki değil. Arıcılık için de çok büyük ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 6 =