Ermenilerin tazminat hayalleri suya düştü!

ABD'de yaşayan  Ermenilerin  1915 olayları sırasında ailelerinin varlıklarına el koyulduğu iddiasıyla Türkiye aleyhine açtıkları davalar uzun yargı sürecinin ardından reddedilince ABD'deki  Ermenilerin  Türkiye'

haber7
0

Ermeni kökenli  ABD  vatandaşları Garbis Davoyan ve Hrayr Turabian tarafından 29 Temmuz 2010 da , Alex Bakalian , Anais Haroutunian ve Rita Mahdessian tarafından ise 10 Aralık 2010 da California Eyaleti Bölge İdare Mahkemesinde  Türkiye  Cumhuriyeti Devleti ile Merkez Bankası ve Ziraat Bankası aleyhinde açılan iki ayrı  tazminat  davasına temyiz aşamasında ret kararı verildi.

ABD mahkemelerinde 9 yıl süren yargı sürecinde davayı açan Ermeni kökenli  ABD  vatandaşları , Osmanlı İmparatorluğu tarafından 1915 olayları sırasında ailelerinin mal varlıkları ve arazilerine el koyulduğu , hazine ve devlet bankaları lehine haksız kazanç sağlandığını iddia ediyordu. Davalarda , uluslararası hukuk ve insan hakları ihlali açısından mirasçıların uğradığı zararların tazmini isteniyordu.

Türk bankaları tarafından yapılan savunmada egemen bağışıklık ilkesi temel alındı. Savunmada  ABD  hukuk sisteminde yer alan 1976 tarihli "Yabancı Egemen Bağışıklıkları Yasası" uyarınca yargılama yapılamayacağı belirtildi. Davacı taraflar ise bu yasanın kamulaştırma ve ticari faaliyetlere dair istisnai hükümlerinin uygulanması gerektiğini , böylelikle yabancı devlet ya da bankaların yargılanabileceğini iddia etti.

9 YILIN ARDINDAN TÜRKİYE HAKLI BULUNDU

California Eyaleti Bölge İdare Mahkemesi , 26 Mart ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 8 =