Trump: Rusya'yı G7'ye davet edebilirim

 G7  Zirvesi için Fransa'da bulunan ABD Başkanı Donald  Trump  , Rusya'nın gelecek yılki toplantıya  davet  etmesinin 'mümkün olduğunu' bir kez daha dile getirdi.

haber7
0

Fransa daki  G7  Zirvesi kapsamında temaslarına başlayan ABD Başkanı Donald  Trump  , kahvaltı için İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile bir araya geldi.Trump , gelecek yıl ABD nin ev sahipliği yapacağı zirveye  Rusya  yı  davet  etmesinin mümkün olduğunu bir kez daha dile getirdi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy  Peskov  ise bu açıklamaya hızlı bir yanıt verdi ve "Böyle bir  davet  gelirse Kremlin değerlendirecektir" açıklaması yaptı.

Trump 20 Ağustos ta Beyaz Saray da Romanya Devlet Başkanı Klaus Iohannis ile birlikte gerçekleştireceği toplantı öncesinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada ,  Rusya  nın G7’ye geri dönmesine ve grubun çalışmalarının  G8  formatında devam etmesine itiraz etmeyeceğini kaydetmişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya  Zaharova  ise somut öneriler bekledikleri yönünde bir cevap vermişti.

Rusya’nın  G8  üyeliği , topluluğunun diğer yedi üyesinin 2014’te Moskova’nın Kırım ve Ukrayna politikasını gerekçe göstererek verdiği kararla askıya alınmıştı.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 8 =