Emeklilere 3 müjde birden! Eksik aylıklara düzeltme

Türkiye’de  emekli  maaşı hesabında 3 ayrı formül bulunuyor. En yüksek aylık bağlama oranı 2000 yılına kadar olan çalışmalar için uygulanıyor.

haber7
0

Türkiye’de  emekli  maaşı hesabında 3 ayrı formül bulunuyor. En yüksek aylık bağlama oranı 2000 yılına kadar olan çalışmalar için uygulanıyor.

Onu , 2000- Eylül 2008 arası izliyor. En düşük aylık bağlama oranı ise Ekim 2008’den sonrası için uygulanıyor. Ekim 2008 sonrasında sigortalılık süresi uzadıkça , özellikle asgari ücret üzerinden prim ödeyenlere bağlanacak maaşta düşüş yaşanıyor.

Emeklileri sevindirecek ilk hazırlık aylık hesabı.

HESAPLAMADA TEK SİSTEM

Karma  emekli  aylığı hesaplama sistemi yerine bütün dönemleri kapsayan tek bir  emekli  aylığı hesaplama sisteminin getirilmesi gündemde

Milyonlarca kişinin beklediği düzenleme hayata geçirilirse , halen çalışanlara  emekli  olurken bağlanacak maaş yükselecek. 2000 yılı öncesinde  emekli  olanlarda en düşük SSK  emekli  aylığı 1.389 lira seviyesinde bulunuyor.

EKSİK AYLIKLARA DÜZELTME

2000 yılı ve sonrasında  emekli  olanlarda ise en düşük maaş 1.020 lira. Tek hesaplama sistemiyle bu tablo değişecek. 2008 sonrasında çalışılan dönem uzadıkça maaş düşmeyecek.

2000 öncesi ve sonrası arasındaki makas kapanacak. Emekliler için düşünülen ikinci düzenleme şöyle:

Türkiye’de  emekli  maaşı hesabında 3 ayrı formül ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 6 =