Bitlis'te 1071 metrekare Türk bayrağıyla 'fener alayı'

Bitlis'in Ahlat ilçesinde ,  Malazgirt  Zaferi'nin 948. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında  1071   metrekare   Türk   bayrağıyla  "fener alayı" düzenlendi.

haber7
0

Bitlis in Ahlat ilçesinde ,  Malazgirt  Zaferi nin 948. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında  1071   metrekare  Türk  bayrağıyla  "fener alayı" oluşturuldu.

İstanbul Beyoğlu Belediyesi ve Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Haydar Ali Yıldız , Ahlat Belediye Başkanı Abdülalim Mümtaz Çoban , Ahlat Kaymakamı Mustafa Akgül , bazı kurum amirleri , mehteran takımı , izci grubu , Kırgız Türkleri ve vatandaşların katıldığı  fener  alayına Altay Atlı Okçuluk ve Geleneksel Savaş Sanatları Spor Kulübü üyeleri de atlarıyla destek verdi.

Selçuklu Çarşısı nda toplanan kalabalık , açtıkları  1071   metrekare  Türk bayrağı ve yaktıkları meşalelerle tekbir getirerek , Mazlum Yegül Caddesi ndeki Ulu Cami önüne kadar yürüdü.

Burada konuşma yapan Başkan Çoban ,  1071  de büyük Türk komutan Sultan Alparslan ın zaferinin Bizans ı hem askeri hem de kültürel olarak bitirdiğini söyledi.

O tarihten bu yana  Malazgirt  in İslam toprakları haline geldiğini ifade eden Çoban , "Ahde vefayı gerçekleştireceğiz ve sımsıkı Allah ın ipine sarılacağız. Allah ın izniyle bu topraklarda bir daha İslam dan başka hiçbir ses çıkmayacak. Şu kutlu ve mübarek ay yıldızlı bayrağın altında muhteşem ve asil bir görev yaptınız. Bin yıl önce dikilen o bayrağı yere düşürmediniz. Omuzlarda  1071   metrekare  bayrağı taşıdık. Ecdada layık asil evlatlar olacağız." ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 5 =