İran ABD'nin füze denemesini kınadı!

 İran  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas  Musevi  , ABD’nin orta ölçekli füze  denemesini  kınayarak bunun silah rekabetini artırabileceğini belirtti.

haber7
0

Musevi ,  ABD  nin orta ölçekli  füze  denemesi üzerine Dışişleri Bakanlığı sitesinden yazılı açıklama yaparak Washington yönetimini kınadı. 

ABD’nin attığı adımların dünyada silah rekabetine yol açabileceğini ifade eden  Musevi  , "ABD nin adımları , uluslararası istikrarsızlığı ve barış ile güvenliği tehdit edebilir. Bu adım , ülkelere ağır ekonomik maliyetler getirebilir ve bunun sonucunda dünyadaki halkların ekonomik refah seviyesi düşecektir." değerlendirmesinde bulundu. 

ABD ordusunun Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması ndan (INF) çıkmasından kısa bir süre sonra yaptığı  füze  denemesinin endişe verici olduğunu savunan  Musevi  ,  uluslararası kamuoyu ve hükümetlerden ABD’nin uluslararası sözleşmelerden çıkması ve "istikrarsızlaştırıcı" adımlarına uygun tepkiyi vermelerini istedi.

ABD , Rusya nın INF yi ihlal ettiğini öne sürerek anlaşmadan tek taraflı çekildiğini duyurmuştu. Rusya Dışişleri Bakanlığı da bu ay başında INF Anlaşması nın resmen sona erdiğini açıklamıştı.

Bunun üzerine  ABD  , 19 Ağustos ta tesir menzili 500 kilometreyi aşan yeni bir orta menzilli seyir füzesini denediklerini açıklamıştı. 

ABD , dönemin Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) ile 8 Aralık 1987 de INF yi imzalamıştı. INF ,  ABD  ile Rusya nın menzili 500 ila 5 bin 500 ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 3 =