Macron: Eğer yarın İran nükleer silaha sahip olursa...

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel  Macron  , "Eğer  yarın   İran   nükleer   silaha   sahip   olursa  bu konu bizi bizzat ilgilendirir. Orta Doğu karışırsa bizi de etkiler. Libya'daki sorunları çözmezsek toplu olarak Akdeniz'deki bu

haber7
0

Macron ,  G7  Zirvesi öncesinde canlı yayında Fransızlara hitap ederek zirve hakkında açıklamalarda bulundu.

Zirvenin önemli olduğunu ve  G7  ülkelerinin beraber hareket edebilmeleri gerektiğini belirten  Macron  , Fransızların dünyada güvenliği ve istikrarı sağlama konusunda kendilerinden beklentilerin olduğunun farkında olduğunu söyledi.

Macron , zirvede Lübnan ,  İran  , Suriye ve Ukrayna daki sorunları ele alacaklarını ve bu konularda etkili anlaşmaların yapılmasını istediğini ifade ederek , "Eğer  yarın   İran  nükleer  silaha   sahip   olursa  bu konu bizi bizzat ilgilendirir. Orta Doğu karışırsa bizi de etkiler. Libya daki sorunları çözmezsek toplu olarak  Akdeniz deki bu göç skandalına maruz kalmaya devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Macron , zirvenin önemli gündem maddeleri arasında dünya ekonomisinin de yer aldığına işaret ederek , "Ticari gerilimlerin herkes için kötü olduğu konusunda ortaklarımızı ikna etmeyi hedefliyorum." ifadesini kullandı. 

Ticaret savaşlarının engellenmesi gerektiğinin altını çizen  Macron  , zirvenin ana temasının eşitsizlikle mücadele olduğunu , bu nedenle  G7  de olmayan ülkelerin de zirveye davet edildiğini söyledi.

Dünyaya daha adil bir ekonomi getirmeye çalışacaklarını aktaran  Macron  , iklim ile ilgili sorunları da çözüme kavuşturmak için çaba göstereceklerini ve bu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 6 =