Ve yola çıktı! Dünyada bir ilk

Dünyanın ilk Yüzer Güç Ünitesi (FPU) Akademik Lomonosov , sürekli temiz enerji sağlamak üzere , Murmansk’tan Rusya’nın doğu ucunda bulunan Pevek Chukotka’ya doğru  yola  çıktı. Türkiye&

haber7
0

Dünyanın ilk  Yüzer Güç Ünitesi  (FPU) Akademik Lomonosov , sürekli temiz enerji sağlamak üzere , Murmansk’tan Rusya’nın doğu ucunda bulunan Pevek Chukotka’ya doğru  yola  çıktı.

Türkiye’de kurulan ilk nükleer güç santrali (NGS) Akkuyu NGS’yi inşa eden Rosatom’un Genel Müdürü Alexey Likhachev , düzenlenen törende , Akademik Lomonosov’un  yola  çıkış sinyalini verdi. Likhachev , sinyali verirken yaptığı açıklamada , “Bu , şirketimiz ve Chukotka bölgesi için çok önemli bir an. Akademik Lomonosov bugün , bölgedeki halka ve iş çevresine temiz ve güvenilir enerji tedariki sağlayacağı Pevek’e doğru yolculuğuna başladı. Bu , sürdürülebilir ve müreffeh bir Arktik gelecek oluşturmak amacıyla yapılan çok önemli katkıdır” dedi. 

Törende , faaliyeti yürüten Rosenergoatom , Akademik Lomonosov’un dünyanın en kuzeyinde bulunan ilk nükleer tesis olması dolayısıyla Rusya Rekorlar Kitabı tarafından ödüllendirildi. 

Yüzer nükleer güç tesisi , Pevek’e uzanan 4 bin 700 kilometrelik yolculuğunu tamamladıktan sonra bölgenin güç tedarikinde merkez konumda yer alacak. Orada , yüzer bir nükleer güç santralinin parçası olarak çalışacak ve Bilibino NGS ile Chaunskaya CHPP’nin yitirdiği kapasitenin yerini dolduracak.

Yüzer Nükleer Güç Santrali (FNPP) projesi , şu anda pazarda yer alan küçük nükleer güç reaktörü ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 7 =