Gün aşırı yeni tür keşfediliyordu, şimdi alevlere teslim

 Amazon   yağmur ormanları   alevlere   teslim  oldu. Yangının karbondioksit emilimini arttırması ve fotosentez kapasitesinin  Yangın  sebebiyle düşmesi , küresel ısınma hakkında büyük endişelere yol açıyor. 2 günde 1 yen

haber7
0

Brezilya nın  Amazon   yağmur ormanları   alevlere   teslim  oldu. Yangının doğuracağı ciddi sonuçlar ise dünyanın  aşırı  ısınması ve canlı dengesinin bozulması demek.

 

 

KELİMENİN TAM ANLAMIYLA DÜNYANIN CİĞERLERİ

Dünyanın en büyük ormanı olan amazonlar , Güney Amerika nın yüzde 40 ını kaplarken 8 ayrı ülkenin topraklarında bulunuyor. Amazonlar alan olarak  ABD  nin yaklaşık 3 te 2 sine denk geliyor.

 

 

Amazonlar , dünyanın oksijeninin yüzde 20 sini üretiyor. Bu yüzden , "dünyanın ciğerleri" olarak adlandırılıyorlar.

GÜN AŞIRI YENİ BİR TÜR KEŞFEDİLİYOR

Amazonlar 30 milyondan fazla insana ev sahipliği yapıyor. Orman , memeli , kuş , iki yaşamlı ve sürüngel başta olmak üzere çok fazla hayvana yaşam alanı sunuyor. Bu hayvanların birçoğu ise bölgeye has. Amazonların eşsizliği ve önemine en iyi örnek ise , her 2 günde 1  yeni  bir hayvan veya bitki türü keşfediliyor.

DURUM GİTTİKÇE KÖTÜYE GİDİYOR

2019 un başlarından itibaren ,  Brezilya  nın Ulusal Uzay Araştırmaları Kurumu , ülkede 72 bin 843  Yangın  raporladı. Yangınların ise yarısından fazlası ,  Amazon  ormanlarını kül etti.

Geçen yıla göre ise , orman tahripleri ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 3 =