Serbest bırakılan İran tankeri yönünü Türkiye’ye çevirdi!

 Cebelitarık  tarafından el konulduktan sonra  Serbest   bırakılan   İran   tankeri   yönünü  Türkiye’ye çevirdi.

haber7
0

ABD ile  İran  arasındaki çatışmanın merkezinde bulunan Cebelitarık’ın el koyduğu İranlı  petrol   tankeri  ,  Serbest  bırakıldıktan sonra yardım almak için Yunanistan’a yönelmişti. Ancak  Yunanistan  hükümeti yeni ismi “Adrian Darya” olan  İran  bandıralı gemiye yardım etmeyeceklerini duyurmuştu. Kamuya açık yayınlanan gemi radarlarına göre ,  İran  bandıralı gemi rotasını bu sefer Türkiye’ye doğru çevirdi.  MarineTraffic  isimli gemi takip sistemi , geminin 31 Ağustos ta  Mersin  limanına demirlemeyi planladığı bilgisini paylaştı.  Cebelitarık yönetimi , eskiden  Grace 1  olarak adlandırılan  Adrian Darya  gemisine , Avrupa Birliği yaptırımlarına aykırı olarak  İran  petrolünü  Suriye  ye taşıdığı şüphesiyle Ağustos ayının ortalarında el koymuştu. Gemi , beş hafta süren bir duruşma sonrasında  Serbest  bırakıldı. 

ABD yönetimi , tankerin terörist bir grup olarak kabul ettikleri  İran  Devrim Muhafızları tarafından kontrol edildiğini söyleyerek , bölgedeki ülkelere yardım etmemeleri çağrısında bulunmuştu. 

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { font-family: "Gilroy Bold" ,sans-serif; color: #7F7F7F;} KAYNAK: İHA Yedi Gündem Abone ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 7 =